اینورتر چیست و چه کاربردی در کولر گازی دارد؟

2
4808
اینورتر inverter
اینورتر inverter

اینورتر inverter چیست و چه کاربردی در کولر گازی دارد ؟

اینورتر inverter نوعی کنترل کننده دور و راه انداز موتوره که با تغییر دادن فرکانس و ولتاژ اعمال شده به الکتروموتور ، اون رو به گردش در میاره. اینورتر به معنای معکوس کننده است و در سیستم های کمپرسوری به معنای دور متغیره به طوری که چرخش کمپرسور دورانی و سرعت اون متغیره و بسته به دما و رطوبت تنظیمی توسط کاربر، دور کمپرسور کم یا زیاد میشه و هیچ وقت کمپرسور در زمانی که به دمای دلخواه کاربر برسه خاموش کامل نمیشه بلکه فقط دور اون کم میشه و با حداقل مصرف برق کار میکنه و بسته به نیاز مجدد شروع به کار با دور بالا میکنه .

اینورتر inverter

کمپرسورهای اینورتر اکثرا با گاز جدید ۴۱۰ که سازگار با محیط زیسته ، کار میکنند و در نتیجه راندمان دستگاه بالاتره . کولرهای گازی اسپلیت مدل اینورتر بین ۳۰ الی ۶۰ درصد کم مصرف ترند اما قیمت بالاتری هم دارند .

ایجاد دمای محیط به دور از نوسان با کمپرسورهای (DC Inverter)

استفاده از کمپرسور های جدید Dc-Inverter (چند دور) در کولرهای گازی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی تا ۴۰% میشه ، چون دستگاه بعد از رسیدن به دمای مورد نظر خاموش نمیشه بلکه دور خودش رو کم میکنه . چون کمپرسور دستگاه قابلیت کارکرد با ۳ دور مختلف رو داره در زمانی که نیاز به تمامی ظرفیت کمپرسور وجود نداره و میتواند بر حسب نیاز به صورت هوشمند از ۳/۱ یا ۳/۲ توان خود استفاده کند و این در حالیه که دستگاه های اسپلیت معمولی چنین قابلیتی ندارند و از زمان شروع به کار با ۱۰۰% توان خود تا هنگام خاموشی به کار خود ادامه میدهند .

بیشتر بدانید:  بهترین کولرهای گازی | بهترین ها و پرفروش ترین های بازار ایران

درجه حرارت پایین تر و صدای کمتر

کمپرسورهای معمولی برای کارکردن نیاز به ولتاژ بالا دارند و در نتیجه انرژی زیادی به صورت گرما تلف میشه و بخاطر دور زیاد لرزش ، صدای نسبتا زیادی هم تولید میکنه ، در حالیکه کمپرسور inverter بسیار کم صداست و بخاطر قابلیت کارکرد با دور پایین کمترین انرژی گرمایی رو تلف میکنه .

اینورتر inverter

 عدم استفاده از (capacitor) خازن در سیستم های dc inverter

یکی از عوامل مصرف زیاد کولرهای گازی استفاده از خازن در اون هاست، که در هنگام استارت ولتاژ زیادی از شبکه برق میگیره و باعث صدمه زدن به سایر وسایل برقی میشه . خازن به صورت دائم کار ذخیره و تأمین ولتاژ رو برای کمپرسور به عهده داره، این در حالیه که در سیستم اینورتر کمپرسور برق ورودی AC متناوب رو به DC  تبدیل میکنه و با کنترل فرکانس دور کمپرسور تنظیم میشه و دیگر برای استارت اولیه و همچنین کارکرد نیازی به خازن نداره.

سیستم تراکم گاز در این کمپرسورها از نوع روتاریه ، با این تفاوت که سیستم الکتروموتور اون با جریان برق مستقیم (DC) کار میکنه.

از ویژگی های الکتروموتورهای این نوع کمپرسورها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

– به دلیل تغذیه با جریان برق مستقیم (DC) در این الکتروموتورها، به جای اهنربای القایی که با جریان برق کار میکند، از نوعی مغناطیس دائمی استفاده میشه که باعث کاهش مصرف برق هم میشود.

– به دلیل تغذیه با جریان برق مستقیم (DC) در این الکتروموتورها، نیاز به راه اندازی اولیه نیست، بلکه الکتروموتور با حداقل توان و سرعت کم ، راه اندازی شده و به مرور و متناسب با نیاز، سرعت و توان اون بالا میره .

بیشتر بدانید:  مزیت ها و معایب اینورتر در کولرها ی گازی

– به دلیل تغذیه با جریان برق مستقیم (DC) در این الکتروموتورها، امکان کنترل سرعت وجود داره و توان کمپرسور با توجه به نیاز دستگاه تنظیم میشه ،پس جهت حفظ سرمای محیط، نیاز به عملکرد کمپرسور با حداکثر توان نیست و بیشتر مواقع، کمپرسور با توان پایین و مصرف برق کمتر کار میکنه.

امروزه این نوع کمپرسورها به علت مصرف برق کمتر و ایجاد سرمای مطبوع تر (به دلیل قابلیت تغییر توان کمپرسور)، به شدت مورد استقبال قرار گرفتن .

خرید کولرگازی اینورتر >> بهتربن کولر گازی های اینورتر دار را در فروشگاه سلام بابا ببینید.

اینورتر inverter چیست و چه کاربردی در کولر گازی دارد ؟ : شما این مطلب را از سایت سلام بابا مطالعه کردید، اگر در این مورد سوالی دارید میتونید در بخش نظرات از ما بپرسید.

اینورتر inverter

منبع : کالا تک

2 نظرات

نوشتن یک دیدگاه:

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید