تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی چیست ؟

31
19356
تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی
تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی : دستگاه های تهویه مطبوع از گازهای مختلفی استفاده می کنند، دو نوع از شایع ترین گازها که در اسپلیت ها استفاده می شوند گازهای R22 و R410 هستند.

در چهار دهه گذشته شایع ترین گاز مورد استفاده در سیستم های تهویه مطبوع R22 یا همان گاز فرئون بوده است .گاز R22 یک هیدروکلوروفلوئورومتان است که به جو زمین خسارت وارد میکند . متاسفانه نشت و انتشار گاز R22  در تخریب لایه اوزون تاثیر زیادی دارد و علاوه بر این، گاز فرئون یک گاز گلخانه ایست که موجب گرم شدن کره زمین میشود.

به همین دلیل تولید سیستم هایی با استفاده از گاز R22 از سال 2012 ممنوع شده و تولید دستگاه ها تا سال 2020 باید متوقف بشه و فعلا تولید اون فقط در کشورهای جهان سوم ادامه دارد.

جذب و ازاد کردن گرما در گاز فرئون نسبت به R410 کمتره و بازده کمتری نسبت به اون داره .گاز موجود در کولرهای اینورتر R410 میباشد.

گاز R410a دارای نقطه‌ جوش منفی ۵۱٫۴- درجه است که در مقایسه با گاز R22 که دارای نقطه‌ جوش منفی ۴۰٫۸ درجه است و بازده بسیار بالاتری داشته و سازگار با ODP نیز میباشد که دارای ظرفیت سرما سازی بسیار خوبی بوده و برای مبدل‌ های حرارتی کوچک مانند کولر گازی بسیار عالی است.

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی

از مزیت های گاز R410 نسبت به گاز R22 می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • R410 در جذب و ازاد شدن گرما از مبرد R22 بهتر عمل میکند.
 • کمپرسور R410 خنک تر از R22 کار می کند؛ همچنین ریسک خراب شدن ان به دلیل Over Heat کاهش مییابد.
 • نسبت حلالیت R410 در روغن سنتیتک بیشتر از حلالیت R22 در روغن ماینرال است. به همین دلیل سیستم R410a دارای خوردگی و سایش کمتر از سیستم R22 است.
 • R410 مقدار شارژ کمتری نسبت به R22 دارد.
 • R410 آنتالپی بالاتر و نقطه جوش پایین تری نسبت به R22 دارد.
 • استفاده R410 در دستگاه های تهویه مطبوع باعث عمر بیشتر قطعات،سرمای بیشتر و ماندگاری بالاتر می شود.
 • کمپرسوری که از مبرد R410 استفا ده می کند فشار بیشتری نسبت به کمپرسور های حاوی گاز R22 به سیستم و لوله ها انتقال می دهد و باعث بهبود سرمادهی می شود
بیشتر بدانید:  بهترین کولرهای گازی 2019-2018

با توضیحات بالا به‌ صورت مختصر و مفید با گاز  R410a اشنا شدید و حالا روش شارژ گاز R۴۱۰A را برای شما توضیح خواهیم داد.

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی

خرید بهترین کولرهای گازی از فروشگاه سلام بابا

آموزش نحوه شارژ گاز  R410a در کولر گازی اینورتر (کم‌مصرف)

وقتی شما با کولر گازی اینورتر مواجه میشوید برای شارژ گاز R410a ، دو حالت می‌ تواند وجود داشته باشد :

 1. خالی بودن کولر از گاز به‌ طور کامل
 2. کمبود گاز در کولر گازی اینورتر یا اضافه کردن گاز R410a

اگر سیستم کاملاً فاقد گاز R410a بود بهترین روش برای شارژ گاز به‌ صورت وزنی است که با استفاده از ترازو مقدار موردنیاز گاز شارژ می‌ شود.

مقدار گاز درج‌ شده روی برچسب فنی برای ۵ متر لوله محاسبه‌ شده پس اگر در نصب کولر گازی شما مقدار لوله بیشتر از ۵ متر استفاده‌ شده باشد باید به ازای هر متر لوله بیشتر ۲۰ گرم گاز به سیستم اضافه‌ تر شارژ کنید.

اما اگر برای شارژ گاز ترازو نداشتید میتوانید با استفاده از گیج مانوفیلد به مقدار ۱۱۰ PSI تا ۱۲۰ PSI گاز شارژ کنید البته این مقدار گاز برای زمانی است که دمای محیط داخل یعنی اواپراتور ۲۷ درجه سانتی‌ گراد و دمای محیط بیرون یعنی کندانسور ۲۵ درجه سانتی‌ گراد باشد توجه داشته باشید گاز R410a باید حتماً به‌ صورت مایع شارژ شود یعنی هنگام شارژ باید کپسول را برعکس کنید.

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی

اولین کاری که میکنید اینه که باید به برچسب فنی کولر توجه کرده و از نوع گاز و مقدار به کار رفته در سیستم مطمئن شوید مانند شکل زیر که میبینید گاز آن را R410a معرفی کرده و مقدار آن را ۱٫۱۰ کیلوگرم مشخص کرده است.

بیشتر بدانید:  روش های کاهش مصرف برق در کولرگازی

روش دوم : کمبود گاز در کولر گازی اینورتر یا اضافه کردن گاز R410a

زمانی که شما با سیستمی روبرو شدید که متوجه میشوید گاز ان براثر نشتی یا هر علت دیگر کم شده است بعد از پیدا کردن علت کمبود گاز باید ان را شارژ کنید.

با توجه به اینکه گاز R410a از دو گاز مختلف تشکل شده است وقتی سیستم نشتی دارد شما دقیقا نمی‌ دانید که چه مقدار از کدام گاز در سیستم وجود دارد و چه مقدار از کدام گاز خارج‌ شده است پس اصولی‌ ترین روش اینه که اگر متوجه شدید ۱۰% تا ۱۵% بیشتر از گاز کل سیستم کم شده است حتماً باید تمام گاز را خالی کرده و دوباره ان را شارژ کنید ولی اگر کمتر از مقدار ذکرشده از سیستم گاز خالی‌ شده بود می‌ توانید ان مقدار را به صورت مایع اضافه کنید.

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی

نتیجه گیری

با تمام این ها حالا می دانیم که گاز R۴۱۰A کارامدتر ، به صرفه تر و با محیط زیست سازگارترند. از طرفی مشکل مطرح دیگر طولانی نبودن ضمانت شارژ خشک است اما انتخاب یکی از گازهای فریون و پورون ، انتخاب دشواری نیست چرا که این تصمیم توسط صنعت HVAC و محدودیت های مقرارتی اتخاذ شده است.

در نهایت می توانیم به صراحت اعلام کنیم که R۴۱۰A برای یک سیستم کارامد و البته کمک به محیط زیست بهتر عمل می کنند و در زمان خرید یک سیستم جدید، باید مطمئن شوید که دستگاه به جای یک سیستم شارژ از R۴۱۰A استفاده می کند.

بیشتر بدانید:  قیمت کولر گازی در بانه | خرید کولرگازی از بانه

بهترین کولرهای گازی با گاز  R۴۱۰A را فروشگاه سلام بابا ببینید.

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی چیست ؟ : شما این مطلب را از سایت سلام بابا مطالعه کردید. اگر در این مورد سوالی دارید میتونید در بخش نظرات از ما بپرسید .

31 نظرات

 1. کمپرسور کولرهایسنس 36000 خراب شد وکمپرسور نو نصب کردیم سرمایشش بااینکه کمپرسور نوهست ولوله هارووکیوم کردن ونشتی هم نیست خیلی کم شده واصلا سرما نداره فقط یه خنکی ملایم داره .موتورش گازr22 میخوره ومیزانش 1.9 kg

  • سلام . احتمالا مشکل از کمپروسوری هست که براتون عوض کردن .شما باید مشکلش رو با تعمیرکاری که کمپرسور رو براتون عوض کرده در میان بزارید .

   • ممنون از پاسختون،ولی من گفتم آب از داخل کانال هوابه صورت قطراتی از کنار بلور به پایین میریزه انگار از فین اواپراتور به سمت ناودونی درین نمیره،یعنی،هر چند ناودانی درین هم باز کردم هیچ مشکلی نداشت،چون ریزش آب از لوله درین هم داریم،اول با خودم گفتم شاید فین اواپراتور که وظیفه هدایت آب به ناودانی درین رو داره کثیف شده ولی ازاون هم نبود

    • زحمتی بکشید با سرویس کاری تماس بگیرید و بیان از نزدیک برررسی کنند. چون میتونه دلایل مختلفی داشته باشه.میتونه مربوط به سوراخ بودن کانال خروجی هوا زا داخل پنل به سمت بیرون از ساختمان باشه . موفق باشید

   • مشکل تو کمپرسور نیست ، باید هنگام تعویض موتور کل سیکل شستشو داده بشه و لوله مویین با ظرفیت کمپرسور جدید تنظیم بشه ، شما فشار پشت لوله مویین دستگاه تون تنظیم نیست و یکی از دلایل آبریز از پشت بلور همینه

 2. سلام،علت ریزش آب ازپنل اسپیلت اینورتر درست از کانال بلور چیست،کولر امسال شارژ گاز شده،از لوله درین هم آب به راحتی خارج میشه،ناودانی درین هم کاملا تمیز هست،ولی باز از کانال بلور قطرات آب داریم

  • سلام . سیستم کولر گازی برای دفع آب محیط یا همان رطوبت هوا به این شکل عمل میکند که تمامی رطوبت جمع شده روی فین‌های خنک کننده به مایع تبدیل‌شده و این داخل یک ناودانی ریخته شده و از طریق لوله درین(تخلیه) به بیرون منتقل می‌شود
   اما گاهی این اب به علت بسته شدن خروجی سینی تخلیه اب ، شکستن سینی یا قاب ناودانی اب، عدم قرار گرفتن لوله تخلیه اب در جای مناسب خودش ، کم بودن مقدار گاز گولرگازی و عدم عایق بودن لوله های کولرگازی اب از مسیر اصلی خارج شده و از پنل سرریز میشود. حالا شما باید این موارد رو بررسی کنید و دلیلش رو پیدا کنید و اگر خودتون نتونستید با تعمیرکار تماس بگیرید .

 3. باسلام وسپاس ازراهنمایی واطلاع رسانیتان ،
  آیا بجای گازr22 درکولرهای گازی که ازابتدا با گازr22 شارژ شده اند میتوان از گاز r410 استفاده کرد

 4. باعرض سلام وخسته نباشید بنده سال قبل از بانه کولر اینورتر میتسوبیشی t3 خریداری کردم که ضمانت انلاین سرویس داشته و روی کولر برچسب گاز مصرفی r410نصب شده که متاسفانه تقلبی بوده که نه تنها اینورتر نبوده بلکه کمپرسور کولر هم روتاری هست که کلاه بزرگی سرمون گذاشتن با این شرایط بنده از شما سوال داشتم که احیاناً برای شارژمجدد از چه نوع گازی دراین اسپیلت 24000 بی نام نشان استفاده کنم،باتشکر از سایت خوب شما

  • سلام دوست عزیز . متاسفانه جنس فیک هم در بازار زیاده و شما باید از جای معتبر و با پرس و جو خرید می کردید . و اگر شما از فیک بودن اون مطمئن هستید و گاز r410 نیست پس با گاز r22 اون رو شارژ کنید، موفق باشید .

 5. سلام اگه گاز کولر ۴۱۰ باشه و کم شده باشه به جاش r22بزنن چی میشه من کولرم در وقتهای اوج گرما همش اتومات میکنه و هیچ جوره سرما نمیده میتونه علتش این باشه

  • سلام . وقتتون بخیر . سازندگان خودروهای شخصی با توجه به ساختار کمپرسور و کندانسور کولر و ماشین، نوع گاز مبرد استفاده شده در داخل کولر را مشخص می کنند. معمولا اکثر سازندگان از گازهایی چون R134a و R22 و R12 استفاده می کنند. شما باید مشخص کنید گاز کولر خودروتون چیه و کولر رو با همون گاز شارز کنید .
   تغییر گاز مبرد کولر خودرو به هیچ عنوان اصولی و صحیح نمی باشد. بنابراین مخلوط کردن و یا استفاده از یک گاز متفاوت با آنچه که سازنده برای کولر ماشینتان مشخص نموده، کار اشتباهی است. دلیل این امر، مطابق بودن و همخوانی گاز مبرد با ساختار کمپرسور و نیز نوع روغن استفاده شده در سیستم است. در صورت تعویض گاز به صورت عمدی، روغن ممکن است با گاز جدید مطابقت نداشته و مخلوط نشود و درنتیجه سیستم و کمپرسور خشک کار کنند که منجر به آسیب به کمپرسور شده و تاحد گریپاژ کردن و سوختن هم پیش می رود!

    • سلام وقت بخیر.تغییر گاز مبرد کولر به هیچ عنوان اصولی و صحیح نمی باشد. بنابراین مخلوط کردن و یا استفاده از یک گاز متفاوت با آنچه که سازنده برای کولر ماشینتان مشخص نموده، کار اشتباهی است. دلیل این امر، مطابق بودن و همخوانی گاز مبرد با ساختار کمپرسور و نیز نوع روغن استفاده شده در سیستم است. در صورت تعویض گاز به صورت عمدی، روغن ممکن است با گاز جدید مطابقت نداشته و مخلوط نشود و درنتیجه سیستم و کمپرسور خشک کار کنند که منجر به آسیب به کمپرسور شده و تاحد گریپاژ کردن و سوختن هم پیش می رود!

نوشتن یک دیدگاه:

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید