تفاوت صفحه نمایش LED با LCD
تفاوت صفحه نمایش LED با LCD

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD : صفحه نمایش LED و LCD دو نوع صفحه های نمایش می باشند که دارای تفاوت هایی در کیفیت تصویر و مصرف انرژی می باشند و ما قصد داریم در این مطلب از سلام بابا ، در مورد تکنولوژی این دو نوع صفحه نمایش و همچنین تفاوت های این دو و نحوه عملکرد ان ها توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

LCD چیست؟

(تلویزیون های lcd در حال حاضر برای استفاده خانگی تولید نمی‌شوند)

نمایشگرهای lcd از دو لایه مواد شفاف تشکیل شده اند که قطبی شده و محکم به هم چسبیده اند. یکی از این لایه ها که به طور جداگانه با مواد پلیمری پوشیده شده است کریستال های مایع را نگه میدارد. کریستال های lcd خودشان نور ندارند بلکه از یک منبع خارجی مثل لامپ های فلورسنت نور میگیرند. LCD رایج ترین نوع تلویزیون های موجود در بازار است و به دلیل تنوع قیمت و اندازه، میان کاربران محبوبیت خاصی دارد.

مصرف برق lcd نسبت به تلویزیون های معمولی بسیار کمتر است. با توجه به ساختار ویژه ای که این نمایشگرها دارند، دقت و کیفیت تصاویر متحرک در ان ها بسیار بالاست. از سوی دیگر، میتوان گفت مهم ترین مزیت lcd نسبت به لامپ تصویر، تولید و منتشر نکردن اشعه هایی است که به چشم اسیب می رسانند که در نهایت تولید این صفحه نمایش ها موجب مصرف کمتر انرژی خواهد شد.

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD

معایب نمایشگر های lcd 

بزرگ ترین مشکل نمایشگرهای lcd عمر کوتاه ان ها است که به حدود 16 هزار ساعت میرسد در صورتی که عمر نمایشگرهای معمولی 30 هزار ساعت است.

مشخصات تلویزیون های LCD 

 • کنتراست تصویر و کیفیت رنگ مشکی بسیار بالا

نور موجود در lcd ها با گذشتن از کریستال مایع و فیلتر رنگ، تغییر وضعیت میدهد و به چشم ما میرسد. مشکل اصلی lcd ها نمایش رنگ مشکی است. وقتی یک سلول میخواهد رنگ مشکی تولید کند، باید جلوی عبور نور را بگیرد تا این رنگ به چشم بیننده برسد. اما این عمل به دلیل وجود همیشگی نور پس زمینه به طور کامل صورت نمی گیرد و رنگ مشکی در lcd کامل و عمیق دیده نمی شود.

 • روشنایی تصویر بیشتر به نسبت صفحه نمایش های قدیمی

همان طور که اشاره شد، در lcd از یک منبع جداگانه برای ایجاد نور استفاده میشود. در این نوع تلویزیون که می توان میزان نور را به سادگی و با توجه به محیطی که تلویزیون در ان قرار دارد، کم یا زیاد کرد. اما پلاسما هر سلول نور مورد نیاز را خودش تولید میکند. این مساله باعث میشود دیدن تصاویر تلویزیون های پلاسما در محیط های پرنور و فضای ازاد کمی سخت تر باشد. به همین دلیل برای پخش تصاویر تبلیغاتی یا در محیط های پر نور، از lcd استفاده میشود.

 • پخش تصاویر با حرکت سریع

lcd مشکل زمان پاسخ دهی دارد؛ یعنی مدتی طول میکشد که بتواند یک فریم را جایگزین فریم قبلی کند. این مساله باعث میشود هنگام پخش تصاویری که صحنه هایی با حرکت سریع دارند، سایه ای از فریم قبلی روی صحنه باقی بماند. البته اکنون با ساختن مدل هایی با زمان پاسخ دهی کمتر از 8 میلی ثانیه نگرانی ها در این زمینه کمتر شده است.

 • اندازه

اندازه تلویزیون های lcd بین 32 تا 50 اینچ متغیر است و کمترین ضخامت ان ها به 8 سانتی متر می رسد.

 • طول عمر

طول عمر lcd ها حدود 60 هزار ساعت (7 سال به طور مداوم و شبانه روزی) است. در واقع عمر مفید lcd تا زمانیه که میزان نور پس زمینه ان به نصف کاهش پیدا کند.

https://www.salambaba.com/blog/8777/oled-vs-qled-vs-led/

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD و پلاسما

پلاسما چیست؟ 

اساس فناوری نمایشگرهای پلاسما، لامپ های فلورسنت است. این صفحه نمایش از چندین سلول تشکیل شده که هر یک از ان ها دو صفحه شیشه ای مجزا دارند. در فاصله بین این دو صفحه، گاز نئون زنون تزریق میشود که در روند تولید به صورت پلاسما (مایع) در می اید. هنگام اتصال تلویزیون یا نمایشگر به برق، این گازها فسفرهای ابی، قرمز و سبز تولید میکنند و در نهایت موجب شکل گیری تصویر میشوند. در این سیستم، یک پیکسل برابر با گروهی از فسفرهای قرمز، ابی و سبز است.

پلاسماها تنوع چندانی ندارند و اندازه بیشتر ان ها بالای 42 اینچ است. مهم ترین مزایای نمایشگر پلاسما اینه که زاویه دید 180 درجه ای ایجاد میکند و می توان تصویر را از هر طرف به طور کامل در ان مشاهده کرد. جالب اینه که روشنایی تصویر به صورت خودکار با روشنایی محیط تطابق پیدا میکند. مثلا اگر در محیط تاریک به تلویزیون نگاه کنید، تصاویر را روشن تر می بینید. پلاسماها بسیار باریک هستند اما متاسفانه انرژی زیادی مصرف می کنند.

مشخصات تلویزیون های پلاسما

 • کنتراست تصویر و کیفیت رنگ مشکی

برخلاف lcd، در پلاسما نور پس زمینه وجود ندارد و هر سلول نور مورد نیازش را خود تولید می کند. به این ترتیب فقط با خاموش کردن سلول مورد نظر می توان به سطح مناسبی از رنگ مشکی رسید. به همین دلیله که کنتراست تصویر در پلاسما بسیار بیشتر از lcd به نظر می رسد.

 • Burn In

یکی از معایب پلاسما ایجاد Burn In است. در این حالت اگر یک تصویر ثابت مدتی طولانی روی صفحه تلویزیون ثابت پخش شود، ممکنه پس از تغییر تصویر نیز شبحی از ان همچنان روی صفحه باقی بماند. تصاویر تلویزیون معمولا متحرکند و این مساله بیشتر در مورد ارم شبکه های تلویزیونی اتفاق می افتد که گوشه تصویر ثابت هستند. البته با پیشرفت فناوری ساخت و به وجود امدن امکاناتی همچون Anti Burn ، این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است.

 • طول عمر

در تلویزیون های پلاسما به دلیل این که وظیفه تولید نور بر عهده خود سلول هاست و این کار از طریق فسفرهای داخل ان ها صورت می گیرد، عمرشان را مدت زمانی در نظر می گیرند که درخشندگی این فسفرها به نصف کاهش پیدا کند. پلاسماهای قدیمی حدود 20 هزار ساعت دوام می اوردند اما عمر انواع امروزی ان ها همانند lcd ها و حدود 60 هزار ساعت است.

تفاوت صفحه نمایش LED با LCD

LED چیست؟ 

تلویزیون های LED نسل بعد از LCD ها هستند که تکنیک تابش نور متفاوتی دارند. همین مساله تفاوت های اساسی در کیفیت تصویر ان نسبت به lcd ایجاد میکند. در تلویزیون های LED برای روشن کردن صفحه نمایش از دیودهای ساطع کننده نور(LED) در قسمت پشت یا دورتادور ان استفاده میشود. با بهره گیری از این چراغ ها تصاویر مشکی، طبیعی تر به نظر می رسند و کنتراست ان ها نیز بالاتر می رود.

مشخصات تلویزیون های LED

 • کنتراست و کیفیت تصاویر تیره

تلویزیون های LED در مقایسه با LCDها از کنتراست تصویر بهتری برخوردارند. نمایشگرهای LCD برای ایجاد تصاویر تیره باید کریستال ها را بچرخانند و راه نوری را که از پشت صفحه می تابد، سد کنند. این مساله یکی از مشکلات عمده ان هاست زیرا با ممانعت از تابش نور، کنتراست تصویر کاهش می یابد و جزئیات آن از بین میبرد . اما در تلویزیون های LED با استفاده از قابلیت تیرگی موضعی، میزان نور صفحه کنترل و این مشکل برطرف می شود. در حقیقت LED ها به جای ممانعت از تابش نور، ان را پشت تصاویر مشکی کم رنگ می کنند. به این ترتیب تصاویر تیره بهتری به دست می آید.

تفاوت صفحه نمایش LED و LCD

 • درجه دقت رنگ

نمایشگر های LED با بهره گیری از فناوری نورهای رنگی یا RGB می توانند از طریق تنظیم نوری که از پشت صفحه نمایش می تابد، رنگ های حقیقی تصویر را به نمایش دراورند. در این فناوری که نوعی روش تشریح رنگ است و در بسیاری از نمایشگرها مورد استفاده قرار می گیرد، با مخلوط کردن درصدی از رنگ های قرمز، سبز و آبی، رنگ مورد نظر به دست می اید.

 • اندازه

اندازه تلویزیون های LED بین 40 تا 100 اینچ به بالا متغیر است و کمترین ضخامت ان ها به 2.5 سانتی متر می رسد.

 • طول عمر

بیشتر سازندگان تلویزیون های LED ادعا می کنند طول عمر محصولاتشان بیش از 100 هزار ساعت است. البته هنوز امار ثابت شده ای از میزان ماندگاری این تلویزیون ها در دست نیست. در هر حال، طول عمر دیودهای نوری بالاست.

 • میزان مصرف انرژی

LED ها بین انواع تلویزیون های HD کمترین میزان مصرف انرژی را دارند. گفته میشود این تلویزیون ها می توانند تا 40 درصد از میزان مصرف انرژی بکاهند.

 • مزایای زیست محیطی

کمتر مصرف شدن انرژی در تلویزیون های LED باعث می شود میزان تشعشع کربن و تولید گرما در ان ها کاهش یابد، این مساله الودگی کمتر هوا را نیز در پی دارد. علاوه بر این، تولیدکنندگانی همچون سامسونگ ادعا می کنند که تلویزیون های LED شرکتشان جیوه ندارند. عدم وجود جیوه مشکل از بین بردن تلویزیون های از کار افتاده را بدون اسیب رساندن به محیط زیست برطرف می کند.

تفاوت صفحه نمایش LED و LCD با oled

مطلب پیشنهادی»  انواع کیفیت صفحه نمایش تلویزیون

OLED چیست؟

مسلما با ورود تلویزیون‌های OLED به بازار، LCD و حتی LED به فناوری های درجه دو تبدیل می‌شوند. این تلویزیون‌ها بسیار نازک هستند و چند صد گرم بیشتر وزن ندارند.

صفحه نمایش این تلویزیون‌ها را مجموعه ای از پرده‌های نازک از جنس مواد الی تشکیل می دهد که بین دو رسانا قرار گرفته‌اند. این نمایشگرها از فناوری OLED دیودهای الی ساطع کننده نور بهره می برند. از ان جا که این دیودها (OLEDs) خودشان نور می دهند، به نور پشت صفحه نیاز ندارند. به همین دلیل نیز نمایشگرهای OLED بسیار سبک، باریک و کم مصرف هستند.

از مزایای دیگر این نوع تلویزیون ها می توان به مواردی همچون درخشندگی بیشتر در مقایسه با سایر فناوری های نورپردازی از پشت، سرعت بالای بازسازی صفحه و واکنش سریع تر به تغییر سیگنال ها که باعث می شود این تلویزیون برای نمایش فیلم های سینمایی ایده ال باشد، مقاومت زیاد در برابر ضربه و چرخش های ناگهانی، کارایی بالا در دماهای مختلف و شرایط گرمایی نامناسب و مصرف پایین انرژی به علت عدم استفاده از نور پس زمینه اشاره کرد.

نتیجه

و در نهایت خرید تلویزیون های oled با توجه به قیمت گران انها بهترین گزینه است بعد از تلویزیون های lcd، خرید تلویزیون های LED که در حال حاضر بیشتر تلویزیون های موجود از این تکنولوژی استفاده میکنند بهترین گزینه است. خرید تلویزیون های پلاسما و lcd در حال حاضر اشتباه است، مگر برای استفاده های خاص. در صورتی که تلویزیون را میخواهید برای مصرف خانگی خریداری کنید گزینه اول شما باید تلویزیون led باشد.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

نوشتن یک دیدگاه:

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید